KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6115301
*
nr 611 5301
Gouache
K G Nilsson, 1974, 56 x 35
Utrop:
1.000 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 november 2009
kl 17:45:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/11 14:14:27
1
500 kr
22/11 16:56:21
2
550 kr
23/11 07:19:47
1
600 kr
23/11 16:29:24
3
Vinnande bud
23/11 16:31:43
1
700 kr
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache k g nilsson täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:25
*
Gouache
nr 611 5301
Gouache
K G Nilsson, 1974, 56 x 35
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 750 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 november 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/11 14:14:27 | 1 | 500 kr |
22/11 16:56:21 | 2 | 550 kr |
23/11 07:19:47 | 1 | 600 kr |
23/11 16:29:24 | 3 | Vinnande bud |
23/11 16:31:43 | 1 | 700 kr |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache k g nilsson täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:25